Kameni Kukli czyli Kamienne Lalki

Posted by

Kameni Kukli czyli Kamienne Lalki (Stone Dolls) 42°06’21.8″N 22°03’22.6″E (42.106057, 22.056274 ) to zespół skał w Macedonii, położony w pobliżu miasteczka Kuklica w gminie Kratowo. Przybierają formę charakterystycznych pionowych słupów o różnej wysokości. Skały są pochodzenia wulkanicznego i przez stulecia były poddawane erozji wiatru oraz deszczu. Szacuje się, że powstały one około 50 tysięcy lat temu. Z Kamiennymi Lalkami związana jest miejscowa legenda, która opowiada historię pewnego chłopaka z pobliskiej wioski Kuklica. Zakochał się on jednocześnie w dwóch dziewczynach i nie był w stanie wybrać tej jedynej z którą by stanął na ślubnym kobiercu. W końcu zaplanował ożenić się z dwiema naraz, ale tak żeby żadna z nich o tym się nie dowiedziała. W kluczowym dniu jedna z dziewczyn zobaczyła jednak swojego ukochanego w orszaku ślubnym z inną panną młodą. Zrozpaczona rzuciła zaklęcie: „Niech zamienię się w kamień, a wraz ze mną moda panna i wszyscy goście weselni”. Tak też się stało i po dziś dzień w okolicy wioski oglądać można przypominające osoby charakterystyczne skalne słupy. Lokalni mieszkańcy przekonują, że co roku pojawia się kilka nowych filarów.

GPS

  • 42.10605, 22.05627

Nawiguj – https://goo.gl/maps/Ug1ycap3rux

dodał: Marcin Zagraj

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply