Kamieniołom Gębczyce

Posted by

Kamieniołom Gębczyce położony jest na terenie Wzgórz Strzelińskich w województwie dolnośląskim, we wsi Gębczyce. Kamieniołom został założony w 1857 roku. Na dwóch stanowiskach wydobywano tu głównie marmur oraz skały wapniowo-krzemianowe, łupki łyszczykowe, wapienie krystaliczne, granit. Niektóre skały wypalano w dwóch pobliskich wapiennikach, które zachowały się do dziś w sąsiedztwie gospodarstwa agroturystycznego Nietoperek. po okresie transformacji kamieniołom był opuszczony i dostępny, ale od 2007 roku wznowiono tu wydobycie i wejście na teren zakładu jest raczej niemożliwe. Możemy go jedynie podziwiać z pewnej odległości obchodząc go na około. Dwa wyrobiska są tu zalane wodą tworząc jeziorka o powierzchni około 1 ha. Głębokość w mniejszym zbiorniku dochodzi do 32 metrów a w większym do 17 m. Gdy kamieniołom był dostępny, tutejsze jeziorka były wykorzystywane do nurkowania. Po północno wschodnich obrzeżach kamieniołomu przebiega szlak turystyczny koloru żółtego.

GPS: 50.71868, 17.06601

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ZtusFZ9ZC2C2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply