Kamieniołom Kamyki

Posted by

W Sudetach, a dokładniej w Górach Wałbrzyskich na peryferiach wioski Głuszyca, znajdziemy piękny, nieczynny już kamieniołom melafirów. Po zakończeniu eksploatacji, zalano go wodą, tworząc bardzo urokliwe miejsce. To przykład, że czasami to co się zniszczy przemysłem można potem fajnie „naprawić. Kamieniołom obecnie służy jako kąpielisko i miejsce biwakowo-piknikowe, oraz jako łowisko. Zarybiane jest przez PZW. Czyste turkusowe wody zachęcają do kąpieli, ale trzeba pamiętać, że to dawne wyrobisko, jest tu bardzo głęboko, a pod wodą mogą znajdować się różne niebezpieczne pozostałości kopalni. Ściany okalające zbiornik wody mają kilkadziesiąt metrów wysokości, zdążyły już częściowo porosnąć roślinnością tworząc niesamowity klimat tego miejsca, przypomina ono trochę wysokogórskie naturalne jeziorka polodowcowe. Wschodnim brzegiem, starą drogą możemy dojść na szczyt kamieniołomu, skąd rozpościera się przepiękna panorama. Należy się tu jednak poruszać bardzo ostrożnie, gdyż na przepastnymi urwiskami barak jakichkolwiek zabezpieczeń. W górnej części po pionowych ścianach w dół spada niewielki wodospad, który zimą zamienia się w piękne lodospady. Na górze znajdziemy też ładne polanki na piknik lub biwak, jednak trzeba tu dość pieszo, gdyż stra droga zastawiona jest obecnie wielkim głazami. Za to na dole mamy dosyć dużą polanę na którą bez problemu dojedziemy i możemy spokojnie zabiwakować, ale w letnie, pogodne dni należy się liczyć tu z tłokiem. Miejsce biwakowe opisane jest już na naszej stronie: https://grupabiwakowa.pl/gluszyca-gorna-nad-kamieniolomem/ Warto tu się wybrać jak najszybciej, gdyż gmina ma w planach ucywilizować to miejsce, przez co może ono stracić swój dziki charakter.

GPS:

  • 50.66513, 16.35653

Nawiguj: https://goo.gl/maps/bWsN32TtNf82

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply