Kamieniołom komorowy w Bochotnicy

Posted by

Tuż obok Kazimierza Dolnego nad Wisłą leży wieś Bochotnica, którą przy okazji pobytu w tym regionie warto odwiedzić. Znajdziemy tu dwie ciekawe atrakcje turystyczne, ruiny zamku, zwane Zamkiem Esterki i kamieniołom komorowy. Nazwa komorowy pochodzi od metody eksploatowania skały, w której drążono chodniki i komory. Skała, którą tu wydobywano nazywa się opoka i do wieków chętnie wykorzystywana jest jako materiał do budowy domów. Do dziś w okolicy znajdziemy sporo zabudowań postawionych z tego kamienia i nadal jest chętnie stosowanym tu materiałem. W innych kamieniołomach wydobywa się opokę metodą odkrywkową do dziś.

Oczywiście bochotnicki kamieniołom nie jest już eksploatowany i dziś stał się jedną z największych w okolicy ostoi nietoperzy. Jeszcze do 2014 roku tutejsze groty można było penetrować, potem w ramach projektu Natura 2000 komory zostały zabezpieczone przed zawałami i zamknięte dla turystów. Dziś możemy je jedynie podziwiać z zewnątrz. Bardziej dociekliwi mogą odszukać mniej znane komory na zachodniej stronie zbocza, do których można jeszcze wejść. Do kamieniołomów dojdziemy znakowanym niebieskim szlakiem turystycznym.

GPS: 51.34256, 21.99376

Nawiguj: https://goo.gl/maps/d3TgxE63rU42

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply