Kamieniołom w Kostrzy

Posted by

Kostrza to wieś położona w województwie dolnośląskim, w gminie Strzegom. Region ten słynie z wydobycia granitu i tylko w samej wsi znajdziemy 5 wyrobisk tego kamienia. Obok jednej z większych kopalni granitu znajduje się stare zalane wodą wyrobisko. Jest ono malowniczo położone, a woda o głębokości 40 metrów ma szmaragdowy kolor. Nie widziałem tam jednak amatorów kąpieli, ale być może i tacy się tam pojawiają.

Od razu uprzedzam, że wstęp na teren dawnego kamieniołomu jest zabroniony, o czym informują przywieszone co jakiś czas tablice. Jednak wydeptane wokół ścieżki żwiadczą, że zakaz nie jest zbytnio respektowany, mimo to jak ktoś się zdecyduje na eksplorację tego miejsca, to czyni to na własną odpowiedzialność. Zbocza są tu bardzo strome i przepastne, chwila nie uwagi i upadek może zakończyć się śmiercią. Dlatego też nie namawiamy do niepotrzebnego ryzyka, lepiej sobie popatrzyć na to miejsce z bezpiecznej odległości.

Chyba najlepszym dniem na zobaczenie wyrobiska jest niedziela, kiedy nie pracuje pobliski kamieniołom, ale w inne dni pewnie też jest to możliwe. Od czasu zamknięcia tego miejsca minęło już wile lat więc i przyroda poradziła sobie z nieprzyjaznym podłożem. Kamieniołom obrósł już pięknie drzewami i krzewami sprawiając wrażenie naturalnego zbiornika i jest tu nawet przyjemnie pospacerować.

GPS: 50.98103, 16.26108

Nawiguj: https://goo.gl/maps/8k3ravosCTN2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply