Kamieniołom w Nowinach

Posted by

Na Roztoczu, niedaleko wsi Nowiny, przy trasie Susiec – Józefów leży nieczynny już dziś kamieniołom wapieni mioceńskich. Nie jest widoczny z drogi, lecz jest oznaczony, musimy do niego dojść jakieś 200 metrów drogą leśną. Przy drodze w miejscu z którego musimy rozpocząć spacer jest parking leśny z wiatą i miejscem na ognisko.

Kamieniołom znajduje się na zboczu Krzyżowej Góry. Po dawnej kopalni zostały kilkunastometrowe ściany ciągnące się na odcinku około 200 metrów. Możemy tu podziwiać pokłady wapieni mioceńskich, oraz budowę geologiczną Roztocza. Atrakcją są tu liczne małe muszelki, które łatwo możemy znaleźć i wydłubać kruchego kamienia. Na szczycie wyrobiska utworzono punkt widokowy z wiatą, możemy stąd podziwiać panoramę Puszczy Solskiej.

Kiedyś ze skał o większej zawartości tlenku wapnia, miejscowa ludność wypalała wapień w prymitywnych przydomowych piecach. W czasie II wojny światowej do wydobycia tutejszych wapieni hitlerowcy wykorzystywali więźniów z obozu Błudka.

GPS: 50.43288, 23.13227

Nawiguj: https://goo.gl/maps/1Nsn248L36vwtYzw9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply