Kamienny Most na Bobrze w Lwówku Śląskim

Posted by

Kamienny Most na Bobrze w Lwówku Śląskim, przypomina trochę tureckie tego typu budowle na Bałkanach. Most łączy Lwówek Śląski z Płakowicami, kiedyś osobną wsią, dziś częścią Lwówka. Powstał on w miejscu starszej, drewnianej przeprawy z początku XIII wieku. Drewniany most w owych czasach był niejako umocnieniem miasta, kiedy zbliżały się do niego wrogie wojska, most palono, a gdy zagrożenie mijało stawiano na nowo.

Pierwszą kamienna budowla powstała tu w 1522 roku, ale obecna to to dzieło z 1792 roku. Z południowej strony mostu znajduje się wmurowana kamienna tablica fundacyjna z 1796 r. Obecny most w 1813 roku został uszkodzony przez wojska rosyjskie i został odbudowany na polecenie Napoleona Bonapartego. Potem jeszcze kilkukrotnie był modernizowany.

Most posiada sześć łukowych przęseł wspartych na kamiennych filarach z ostrogami zabezpieczającymi budowlę przed krą. Jego długość wynosi 81 metrów, a szerokość 9 metrów. Obecnie nawierzchnia mostu pokryta jest asfaltem, więc jadąc nim trudno dostrzec, że przejeżdżamy tak zabytkowym obiektem, jego piękno widać dopiero z boku.

GPS: 51.110242, 15.599236

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Ls7aERZfrETFZtZM7

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply