Kanion Tary

Posted by

Czarnogórska rzeka Tara o długości 144 km na odcinku 78 km tworzy największy w Europie kanion, którego głębokość dochodzi nawet do 1300 m. Obszar ten w 1976 roku wpisano na listę rezerwatów biosfery oraz objęto ochroną Parku Narodowego Tara i Parku Narodowego Durmitor. Tara rozpoczyna swój bieg w Górach Dynarskich z połączenia rzek Ospanica i Verusa a kończy w rzece Piva, która następnie wpada do Driny. Puszcza w najbardziej niedostępnych odcinkach rzeki jest dziewicza i z racji na trudny dostęp nie była dotknięta „ręką” człowieka. Tara to raj dla miłośników raftingu. Zarówno po stronie czarnogórskiej jak i bośniackiej działa wiele firm organizujących tego typu atrakcje. Najwięcej organizatorów raftingu znajdziemy przy moście Đurđevića i w miasteczku Żabliak. Przyjemność ta nie jest tania i cena wacha się od 50 do 70 euro, trochę taniej możemy zamówić spływ po stronie bośniackiej. Jeżeli jeszcze komuś mało będzie wrażeń, to koło mostu może pokonać Kanion Tary tyrolką

Oprócz samego kanionu największą atrakcją tego miejsca jest most Đurđevića. Batonowa konstrukcja została wybudowana przed II Wojną Światową i należy do największych w europie tego typu budowli. Most jest oblegany przez turystów i z trudem przeciskają się przez niego samochody. Jego wysokość w najwyższym miejscu wynosi 172 m, a długość to 365 metrów. Konstrukcja mostu jest łukowa, a rozpiętość największego łuku liczy sobie 116 m. W 1942 r. jeden z łuków mostu został wysadzony w powietrze, dokonał tego Lazar Jauković, który był jednym z konstruktorów mostu. Zapobiegł w ten sposób przedostaniu się sił włoskich przez Kanion Tary, lecz za swój czyn został stracony. Kolejny wojenny watek most miał już w 1978 r., służył jako plan filmowy w znanej produkcji – Komandosi z Navarony.

GPS:

  • 43.15039, 19.29533

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply