Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców

Posted by

Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców znajduje się na polanie Rusnakowej. Postawiono ją w 1979 roku z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Nazywana jest także Kaplicą Papieską, Partyzancką lub Pasterską. Powstała na miejscu wcześniej tu istniejącej niedużej kapliczki Matki Bożej Królowej Gorców. Obecnie kapliczka ta przeniesiona jest na północne obrzeża polany. Jest ona pomnikiem walki o wolną Polskę; wykonana jest z pnia z trzema wbitymi w niego bagnetami i oplecionego drutem kolczastym symbolizującym spętaną niewolą Polskę.
Obok kaplicy znajduje się pomnik katyński, zbudowany i poświęcony w 1980 roku. Trzy betonowe dłonie symbolizujące ofiary Katynia, Ostaszkowa i Charkowa. Jest także nieduża dzwonnica i ołtarz polowy ekumeniczny. Od maja do października odbywają się tu co niedzielę msze święte, a w drugą niedzielę sierpnia – Święto Ludzi Gór. Przez wiele lat w uroczystościach tych uczestniczył i głosił kazania ks. Józef Tischner pochodzący z pobliskiej Łopusznej.
Inicjatorem kaplicy był Czesław Pajerski, właściciel polany. Wśród osób zaangażowanych w budowę był m.in. Stefan Mrugała, twórca sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego na polanie Brożek. Jego konstrukcję tworzą trzy potężne pnie drzew odwrócone korzeniami do góry i opasane kolczastym drutem. 
Do Kaplicy Papieskiej można dotrzeć np. z Kowańca dzielnicy Nowego Targu szlakiem żółtym zaczynającym się przy pętli autobusowej czas przejścia ok. 2,50 h. Trasa łatwa, bardzo ładna krajobrazowo i ciekawa krajoznawczo. Jest możliwość zostawienia samochodu na poboczu ulicy. 
Można też dojść z Łopusznej szlakiem niebieskim do polany Wisielakówka czas przejścia ok. 2,10 h, a potem ok. 10 min trasą żółtą w kierunku Kowańca. Trasa zaczyna się przy końcowym przystanku autobusowym linii miejskiej nr 5 z Nowego Targu. Można tu zostawić samochód. 
GPS: 49.535014,20.104011

Nawiguj: https://goo.gl/maps/dFgnJcBcdbgpiLxS8

Dodała: Bożena Kuflowska

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply