Kaplica św. Piotra i Pawła w Nowosiółkach

Posted by

Bieszczady, choć piękne, to nie mogą się pochwalić zbyt dużą ilością zabytków. Zachowało się tu kilkanaście strych cerkwi, ale większość zbytków została zniszczona bezpowrotnie w czasie „Akcji Wisła”. Po II wojnie światowej w ramach tej akcji i walk z badami UPA wysiedlano wioski a zabudowę rozbierano, palono lub wysadzano w powietrze. Dlatego też będąc w Bieszczadach warto zobaczyć to co jakimś cudem przetrwało tą pożogę. Kaplica Rzymskokatolicka św. Piotra i Pawła w Nowosiółkach nie jest może zbyt imponująca, ale jadąc „Pętlą Bieszczadzką” warto się tu na chwilę zatrzymać i ją zobaczyć.

Kaplicę zbudowano w 1912 roku jako kaplicę grekokatolicką. Murowana świątynia powstała na planie krzyża greckiego, zwieńczona jest cebulastą kopułą krytą blachą. Po wysiedleniach ludności pochodzenia ukraińskiego, kaplicę od 1947 zaczęli użytkować katolicy. Nowosiólki nie posiadały wtedy swojego kościoła, więc wierni gromadzili się na nabożeństwach w tej małej kaplicy. Dopiero w 1975 roku, wbrew zakazowi władz komunistycznych, mieszkańcy w jedną noc wznieśli przygotowany wcześniej w tajemnicy kościół. Władze zaskoczone i postawione przed faktem dokonanym musiały się pogodzić z nowym kościołem i służy on mieszkańcom do dziś.

GPS: 49.40503, 22.29008

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Tcc53YMXnDy

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply