Kapliczka Ildefonsa w Borównie

Posted by

Kapliczka na widokowym wzgórzu nad Borównem w Sudetach została ufundowana w 1801 roku przez Ildefonsa Reuschela. Był to opat klasztoru krzeszowskiego. Jeszcze do 1947 roku w kaplicy znajdował się obraz ufundowany przez rodzinę Ullrichów z Borówna. Zawieszono go tam na na pamiątkę śmierci ich ojca, który pracował jako górnik w pobliskich Gorcach. Jednak malunek zabrali ze sobą niemieccy mieszkańcy Borówna, którzy byli wysiedleni do Niemiec z tych terenów.

Po II wojnie światowej kapliczka została przemianowana i obecnie nosi nazwę Matki Bożej Częstochowskiej. Przez lata była zaniedbana i popadała w ruinę. Dopiero w 2007 roku obecni mieszkańcy Borówna wyremontowali obiekt, co ciekawe zachowując oryginalne niemieckie napisy. Warto to miejsce odwiedzić dla pięknych widoków, które roztaczają się ze wzgórza. Jest tu też miejsce piknikowe z ławką i miejscem na ognisko. Nadaje się świetnie na biwak i opiszemy je w kolejnym wpisie.

GPS: 50.768620, 16.098220

Nawiguj: https://goo.gl/maps/XTAraqWzMcUgCuGF7

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply