Kapliczka na Jościach

Posted by

Kapliczka na Jościach to jedno z wielu miejsc kultu chrześcijańskiego, które ma pogańską tradycję.
Położone w Głupiance Joście to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Mazowszu. Nazwę tę nosi 
pole położone na południe od centrum wsi. Tam, do roku 1907, w miejscu obecnej kapliczki, leżał ogromny głaz z tajemniczymi wykuciami na powierzchni, czczony przez okoliczną ludność. Według jednej z legend miał na nim odpoczywać sam Chrystus. Słowo „joście” w języku dawnych Słowian mogło oznaczać jadło, strawę i mogło być związane z kultem przodków, których dusze dokarmiano zostawiając 
jedzenie, napitek i drobne datki na kamieniu. Kościół próbował od dawna walczyć z pogańskim zwyczajem kultu kamienia, w czym mieli duży udział ojcowie Reformaci z siennickiego klasztoru. Ostatecznie w roku 1907 roku nakazem proboszcza parafii kołbielskiej, mieszkańcy Głupianki ofiarowali swój kamień na budowę nowej świątyni. Kamień rozbito. Mówi się, że wykonano z niego schody wejściowe do kościoła w Kołbieli, a budulec powstały z rozbitego głazu wiozło 40 wozów 
żelaznych. Na miejscu głazu stanęła kapliczka. W niej znajduje się figurka świętej Anny, patronki wioski, ubierana przez kobiety w materiałowe sukienki. Wierzy się w jej uzdrawiającą moc, a chore miejsce pielgrzymi „okrzesują” jej suknię. Dojazd od północy. Samochód trzeba zaparkować we wsi a do miejsca dojść piechotą 300m.

GPS: 52.051431, 21.570168

Nawiguj: https://goo.gl/maps/wJ2CCtmyqoEwu7Kk7

Dodał: Krzysztof Skaryszewski

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply