Kapliczka Szczęśliwego Powrotu w Polankach

Posted by

Kapliczka Szczęśliwego Powrotu w Polankach to najbardziej znana kapliczka w Bieszczadach. Położona jest przy drodze, która łączy Bukowiec z Dołżycą, na wysokiej skarpie powyżej przełomowego odcinka Solinki. Kapliczka wcześniej nazywana była Kibakową kapliczką, gdyż wiąże się z nią legenda o woźnicy Kibaku, którego zaprzęg w tym miejscu runął w przepaść, a Kibak wyszedł z tego bez szwanku, Z wdzięczności za szczęśliwe ocalenie postawił w miejscu wypadku kapliczkę. W innym przekazie zamiast woźnicy Kibaka mamy dziedzica Polanek, Michała Krajewskiego, którego bryczka też runęła w przepaść.

Które opowiadanie jest prawdziwe, czy w ogóle są prawdziwe nie wiadomo. Jednak turyści traktują to miejsce szczególnie i przybywają tu pomodlić się za szczęśliwy powrót. Na kapliczce zostawiają różnego rodzaju wota, a nawet liściki dziękczynne. Wewnątrz kapliczki, w miejscu centralnym umieszczony jest drewniany krzyż z Chrystusem, a obok stoi figurka Matki Boskiej, oraz zdjęcie ikony Matki Boskiej Łopieńskiej. Nie jest znana dokładna data powstania kapliczki, przypuszcza się że mogło to mieć miejsce w 1896 r.

GPS: 49.27224, 22.40361

Nawiguj: https://goo.gl/maps/nHaTZ38oLxhrkkDY6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply