Karlovo údolí

Posted by

Położone na północ od „Czeskiej Szwajcari” Karlovo údolí, to dawny, XIX wieczny kompleks SPA, który po nieudanej prywatyzacji obecnie jest w ruinie. Historia tego miejsca zaczyna się 1872 roku, kiedy to Karl Schütz wykorzystał stare drewniane baraki wybudowane dla robotników kolejowych na schronisko dla turystów. Z czasem Karl Schütz zarobił tyle, że mógł kupić całą dolinę wraz z lasami, łąkami i strumieniem. Na miejscu pierwotnej drewnianej szopy powstała gospoda „Modrá koule”, a obok wybudowano nowy murowany budynek, który służył jako restauracja. Był tu też mały pawilon, w którym trzymano małpy dla rozrywki gości, a za potokiem znajdował się staw, na którym umieszczono wodną karuzelę z czterema łodziami. po ojcu interes przeją jego syn Emil, który w 1904 roku poprosił o pozwolenie na budowę nowego budynku z salą balową i pokojami dla gości. Jednak rodzina Schützów w 1911 na skutek problemów finansowych musiała sprzedać majątek miastu Šluknov. Miasto w 1913 roku postanowili przekształcić posiadłość w nowoczesny hotel SPA. Inwestycja rozpoczęła się w 1913 roku i teoretycznie ukończona w 1914 roku, choć prace trwały jeszcze do 1926 roku. Do ośrodka prowadziła oświetlona elektrycznie droga, na pobliskiej linii kolejowej stworzono specjalnie przystanek dla gości hotelowych. Całość otoczona była pięknym parkiem ze stawem, basenem i fontanną. Dla najmłodszych stworzono plac zabaw z huśtawkami, kolejkę linową, tor saneczkowy z drewnianymi sankami na kołach, a nawet elektryczną mini-kolej. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję ośrodka rekreacyjno-leczniczego armii niemieckiej. Po wojnie w czasach socjalizmu obiekt był w rękach państwowych i służył jako ośrodek dla pracowników państwowych zakładów. Po upadku ustroju, wystawiono go na sprzedaż, ale nowy właściciel nic z nim nie robił więc obiekt popadający w coraz większą ruinę wystawiono ponownie na sprzedaż. W między czasie budynek został rozkradziony i zdewastowany przez złomiarzy i innych wandali. Wiosną 2017 roku nowy prywatny właściciel z Liberca kupił pozostałości uzdrowiska w dolinie Karlovo z zamiarem odzyskania dawnej świetności chce to zrobić przy pomocy wolontariuszy. Widać na około prace porządkowe, jednak sam budynek nadal jest w opłakanym stanie. Teren nie jest ogrodzony więc można go swobodnie zwiedzać, a nawet zabiwakować.

GPS:

  • 50.9902, 14.46933

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ZxsSkmhVY7y

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply