Katedra greckokatolicka św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu

Posted by

Świątynia ta do grekokatolików należy dopiero od 1997 roku, wtedy to papież Jan Paweł II i kard. Henryk Gulbinowicz przekazali świątynię kościołowi greckokatolickiemu jako siedzibę eparchii wrocławsko-gdańskiej. Jednak została ona wybudowana jako kościół rzymskokatolicki z fundacji Henryka Pobożnego, dla franciszkanów z Pragi. Miało to miejsce w latach 1232 – 1240, dokładna data nie jest znana, wiadomo natomiast że razem ze świątynią został wybudowany też klasztor.

Początkowo kościół nosił wezwanie św. Jakuba i był zbudowany w stylu romańskim. W owym czasie budowla była trójnawową halą i posiadała jedno lub dwuprzęsłowe prezbiterium. Potem przez wieki kościół był kilkukrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Największe zmiany nastąpiły w XIV i XV wieku. Swoje barokowe wyposażenie zyskał w latach 1662–1674. Najgorszym okresem w dziejach świątyni była II wojna światowa, podczas której budowla była poważnie uszkodzona, a odbudowa trwała ponad 40 lat.

GPS: 51.1127, 17.03831

Nawiguj: https://goo.gl/maps/oVsUpYg2qDMpdyHH9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply