Kazimierz Dolny

Posted by

Kazimierz Dolny nad Wisłą, to jedno z najchętniej odwiedzanych małych miast w Polsce, rocznie odwiedza go ponad milion turystów. Ta perła polskiego renesansu położona jest w województwie lubelskim, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego, nad przełomowym odcinkiem Wisły. Początki Kazimierza sięgają XI wieku, kiedy istniała tu niewielka osada zwana Wietrzną Górą. Nazwę Kazimierz wieś otrzymała około 1181 roku, a dopisek Dolny, miał odróżniać wieś od osady założonej pod Krakowem.

Okres największego rozwoju Kazimierza przypada na XIV wiek, kiedy to osada staje się miastem, a zaraz potem powstaje tu zamek obronny. Kres świetności miastu i zagładę zamku przynoszą wojny polsko-szwedzkie, które spustoszyły miasto. Po tych wydarzeniach miejscowość traci na znaczeniu i w 1869 roku traci prawa miejskie.

Piękne położenie sprawia, że Kazimierz Dolny pod koniec XIX wieku staje się miejscowością wypoczynkową. Do Kazimierza chętnie przyjeżdżają letnicy i powstają pierwsze wille i pensjonaty. Kazimierz staje się modny wśród mieszkańców Warszawy i Lublina. Turystyka przyczyniła się do ponownego rozkwitu miejscowości i 1927 roku otrzymuje ona z powrotem prawa miejskie.

II wojna światowa niesie za sobą ciężki czasy dla miasta, w Kazimierzu Niemcy tworzą getto dla ludności żydowskiej. Podczas wyzwolenia przez Armie Czerwoną w 1944 roku miasto zostaje poważnie zniszczona. Na szczęście po wojnie miasto zostaje odbudowane z zachowaniem historycznego układu urbanistycznego ośrodka handlowego. w 1979 roku zostaje utworzony Kazimierski Park Krajobrazowy, a w 1994 roku miasto zostaje uznane za pomnik historii.

Jak na niewielkie miasto, Kazimierz może pochwalić się bardzo dużą ilością zabytków, które dokładniej będzie trzeba opisać w osobnych wpisach. Do najważniejszych należą ruiny zamku z XIV – XVI w., kamienice w rynku, kilkanaście spichlerzy, trzy kościoły z 1586–1589, 1671 i 1589 roku. Zachowała się tu też synagoga, cmentarz żydowski, Stara Łaźnia i drewniane jatki z początku XIX wieku na Małym Rynku. Oprócz murowanych kamienic Kazimierz zdobi też całkiem sporo drewnianych domów z XVIII i XIX w., oraz wieża obronna z 2 poł. XIII lub XIV w. Największą atrakcją przyrodniczą jest natomiast wąwóz lessowy – Korzeniowy Dół

Duży rozgłos miastu przynosi Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Organizowany jest on w Kazimierzu od 2007 roku i promuje folklor oraz kulturę ludową. Przyciąga on do miasta tłumy miłośników kina, , aktorów, celebrytów i ich fanów. Jeszcze przed utworzeniem festiwalu, Kazimierz Dolny był planem wielu produkcji filmowych. Zagrał w takich produkcjach jak: Judel gra na skrzypcach, Wyspa złoczyńców, Podróż za jeden uśmiech i w serialu „Na dobre i na złe.

Kazimierz Dolny, to też miejsce, gdzie dobrze zjemy i popróbujemy lokalnych produktów. Prym tu wiodą kazimierskie koguty maślane, które są zarazem symbolem miasta. Ponadto zjemy tu żydowskie cebularze, kulebiaki, bajgle i różnego rodzaju tradycyjne pierogi. Tutejsza kuchnia opiera się na tradycjach polskich i żydowskich. Warto też popróbować regionalne piwa i miody.

Jednak jak ktoś lubi ciszę i spokój, to Kazimierz może go niemiło zaskoczyć. W sezonie turystycznym jest tu naprawdę tłoczno i gwarno. A największe apogeum jest tu w letnie weekendy, kiedy dodatkowo przyjeżdża tu spora część Lublina i Warszawy. Gdy ktoś nie lubi takich klimatów, to lepiej do Kazimierza wybrać się po sezonie, późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Miasteczko staje się wtedy senne, knajpki pustoszeją i w spokoju i ciszy można wtedy podziwiać atrakcje Kazimierza.

GPS: 51.32222, 21.94777

Nawiguj: https://goo.gl/maps/u8GE11EFgFC2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply