Kirkut w Lesku

Posted by

Leski cmentarz żydowski, jest świadectwem wielowiekowej obecności społeczności żydowskiej w tym mieście i na terenie Bieszczadów. Uznawany jest za jeden z największych w Polsce. Znajdziemy tu około 2 tyś. macew, czyli żydowskich stelli nagrobnych. Wszystkie one zwrócone są na wschód, a najstarsza datowana jest na 1548 rok.

Niestety zagadką pozostaje data utworzenia cmentarza. Do tej pory jej nie ustalono, wiadomo tylko, że pierwsze zapiski o kirkucie w Lesku pochodzą z 1611 roku. Nekropolia ma powierzchnię około 3 ha i znajduje się na zalesionym wzgórzu kilkaset metrów za synagogą – https://grupabiwakowa.pl/synagoga-w-lesku. Ciekawostką jest tu brak podziału na kwatery męskie i żeńskie, a najstarsze zachowane macewy są pozbawione symboliki.

GPS: 49.47018, 22.33382

Nawiguj: https://goo.gl/maps/L3JpwQNzJjoQgM7c6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply