Klasztor Stănișoara

Posted by

W Rumunii, w Górach Cozia w XVII wieku mnisi z Klasztoru Cozia szukali miejsca na pustelnię w której mogliby się spokojnie modlić i medytować. Odkryli oni zagubioną trudno dostępną polanę górską, na której powstały pierwsze pustelnie i dały zaczątek dla Mănăstirea Stânişoara. Już w XVIII wieku powstał tu pierwszy klasztor pod nazwą Nucet. Przybywali tu na tzw emeryturę mnisi z Klasztoru Cozia. Pierwsza cerkiew stanęła tu w 1747 roku, ale została zniszczona przez wojska tureckie, które aż dziwne odnalazły zagubioną w górach świątynię. Budowę nowego klasztoru zakończono w 1850 roku, a w 1909 roku ukończono nową cerkiew, która jednak spłonęła w 1917 roku. Kolejną cerkiew, którą możemy podziwiać dziś została oddana do użytku w 1948 roku.

Do klasztoru można dojechać samochodem, ale raczej 4X4 lub wyżej zawieszonym osobowym, można też zaryzykować wyjazd niewielkim busem. Camperem, a tym bardziej zestawem z przyczepą tu nie dojedziemy. Droga jest ciasna, kręta, stroma i bardzo wąska. Piesza wędrówka nie powinna nam zająć więcej czasu niż 2 godziny. Oprócz ciekawego klasztoru możemy tu liczyć na piękne widoki, a powyżej monastyru znajduje się wodospad Gardului. Lubi on jednak w czasie suszy wyschnąć, więc jeżeli chcemy go odwiedzić warto zasięgnąć języka w klasztorze czy warto iść.

Okolice klasztoru nadają się też na widokowy biwak https://grupabiwakowa.pl/manastirea-stanisoara/

GPS: 45.30215, 24.33841

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Bc4LhGZeeVz

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply