Kleszczele stara dzwonnica cerkiewna

Posted by

Na Podlasiu nad rzeką Nurzec leżą Kleszczele, niewielkie, senne miasteczko w w powiecie hajnowskim. Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem jest tu drewniana dzwonnica z 1709 roku. Wchodziła ona w skład cerkwi parafialnej św Mikołaja, która działała tu od XVI wieku jako świątynia prawosławna. W 1648 roku została przejęta przez unitów. Przy cerkwi działało bractwo kupieckie, które dbało o budynek i to ono wzniosło zachowaną do dziś dzwonnicę.

Drewniana cerkiew św Mikołaja funkcjonowała do 1877 roku, kiedy to w Kleszczelach wzniesiono nową murowaną świątynię Zaśnięcia Matki Bożej. Starą drewnianą cerkiew zachowano, lecz spłonęła w czasie I wojny światowej i pozostała po niej tylko dzwonnica. Jest to drewniana wieńcowa konstrukcja słupowa, szalowana deskami, zwieńczona dachem namiotowym krytym gontem.

GPS: 52.57486, 23.32674

Nawiguj: https://goo.gl/maps/iNEgPksAJUiHfRba6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply