Kłomino – Miasto Widmo

Znajdujące się niedaleko Bornego Sulinowa Kłomino to miasto widmo. Miasto było do 1992 roku bazą Armii Radzieckiej, potem jednak zostało opuszczone. Od 2008 roku miasto było wyburzane, obecnie w mieście mieszka kilkanaście osób. Zaraz przy wjeździe do miasta wita nas stary budynek – obecnie zagospodarowany przez Lasy Państwowe. Jest także znak informujący o tym że w mieście brakuje pokryw na studzienkach kanalizacyjnych – zapewne zostały skradzione przez złomiarzy – dlatego dobrze jest mieć młodszych turystów na oku i uważać gdzie stawia się kroki. W jednym z bloków który został częściowo wyremontowany jest nawet agroturystyka! Reszta budynków w mieście popadła w całkowitą ruinę, a większość budynków – szkoła, garaże, kotłownie i koszary – już została wyburzona.

Samo Kłomino powstało w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Był tam obóz jeniecki, który na przestrzeni lat więził w sumie kilkadziesiąt tysięcy jeńców. Jednym z nich był major Henryk Sucharski – dowódca obrońców z Westerplatte. Po wojnie Kłomino zostało przejęte przez Rosjan, którzy rozebrali większość miasta na materiały potrzebne na odbudowę Warszawy.

Droga dojazdowa prowadząca z południa od ulicy dworcowej jest nieutwardzona, mimo to jest w ciągłej eksploatacji przez leśników i mieszkańców. Campery powinny jechać ostrożnie.

GPS:

  • 53.48436, 16.55098

Dodał:

Arek Cebula

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Więcej przewodników i map
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply