Kloster Michaelstein

Posted by

Współrzędne GPS:
51.807420964744324, 10.912515485225429
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Klasztor Michaelstein to dawne opactwo cystersów w Blankenburgu (Harz) w Saksonii-Anhalt. Kompleks klasztorny, położony przy Drodze Romańskiej i szlaku pieszym klasztorów Harz, zarządzany jest przez Fundację Kultury Saksonii-Anhalt i dziś służy jako akademia muzyczna, miejsce koncertów i wydarzeń, centrum konferencyjne i muzeum. Szczątki córki cesarskiej Beatrix I († 1061) zamurowano w zewnętrznej ścianie barokowego kościoła klasztornego, który znajduje się w zachodnim skrzydle klasztoru. Cysterska historia Michaelstein rozpoczęła się w latach trzydziestych XII wieku. Cesarski klasztor w Quedlinburgu był jednym z największych właścicieli ziemskich w regionie. W XII wieku hrabia Burchard von Blankenburg, wasal klasztoru w Quedlinburgu, za zgodą przeoryszy przekazał kilka majątków w celu założenia klasztoru, do którego sam później wstąpił jako mnich. W grudniu 1139 roku papież Innocenty II potwierdził darowiznę. Dało to początek założeniu regularnego klasztoru według Reguły Benedykta. W akcie lokacyjnym z 1146 roku przeorysza Beatrix II z Quedlinburga określiła siebie jako założycielkę. Ze świadectwa bierzmowania PapieżaEugeniusz III Pierwsza wyraźna wzmianka o klasztorze cystersów pochodzi z 1152 roku.

W klasztorze przez cały rok odbywają się koncerty i imprezy, m.in. „Koncerty klasztorne Michaelsteina”, „Talente-Schmiede”, „Muzeum Klingendes”, „Mądre czwartki” i „Niedzielne wycieczki”. Spektrum sięga od występów młodych muzyków po wykonawców znanych na całym świecie i uznanych ekspertów. W północnym skrzydle kompleksu znajduje się ogólnodostępna biblioteka muzyczna. Zwiedzanie z przewodnikiem zespołu klasztornego z ogrodem ziołowo-warzywnym, który powstał na podstawie historycznych planów, a także wystawą muzyczną „KlangZeitRaum” odbywa się przez cały rok. Letnią atrakcją jest odbywający się w pierwszą niedzielę sierpnia „Festiwal Klasztorny Michaelstein”, który łączy w sobie sztukę, muzykę i przyrodę. Od 2008 roku klasztor uczestniczy w Lacie Klasztornym w Harz. Na terenie klasztoru znajdują się stawy hodowlane i restauracja serwująca świeże pyszne ryby w przystępnych cenach.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply