Kobylica, Żabie oczko i pomnik Eichendorffa

Posted by

Na wschodnich krańcach Sudetów, w Górach Opawskich znajdziemy ciekawe i tajemnicze miejsce. Na zboczach Kobylicy 395 m n.p.m. zachował się stary kamieniołom, którego wyrobisko zalane jest wodami opadowymi. Miejsce to nosi nazwę Żabie Oczko. Kamieniołom powstał prawdopodobnie w 1869 roku. Po II wojnie światowej wrzucano tam niepotrzebny poniemiecki sprzęt wojskowy. Miejsce to stało się potem mekką zbieraczy wojennych artefaktów. Krążyła nawet legenda, że w Żabim Oczku zatopiony jest czołg. Jeszcze w czasach PRLu wypompowano z wyrobiska wodę, lecz czołgu tam nie było, za to faktycznie na dnie znaleziono sporo broni i amunicji.

Prawie nad samym kamieniołomem stoi pomnik Josepha von Eichendorffa, niemieckiego poety okresu romantyzmu. Ten niemiecki pisarz porównywany był nawet do Adama Mickiewicza i często odwiedzał te tereny. Dlatego mieszkańcy Prudnika postanowili tu wznieść jego pomnik, miało to miejsce w 1911 r. Zarówno do pomnika, jak i do kamieniołomu, oraz na szczyt Kobylicy dojdziemy znakowanym szlakiem turystycznym z Dębowca, gdzie wytyczono wygodny parking z watami – https://grupabiwakowa.pl/debowiec-2/

GPS: 50.2884, 17.54106

Nawiguj: https://goo.gl/maps/jwA4zkB7ySz

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply