Kokino – megalityczne obserwatorium astronomiczne

Posted by

Kokino  (42.259445, 21.942565) to niewielka wioska w północnej Macedonii, położona około 20 km w kierunku północno-wschodnim od Kumanowa (Куманово). Tym co przyciąga tu wielu turystów są usytuowane w pobliżu wioski na malowniczej górze Tatiḱew Kamen (1013 metrów n.p.m.) megalityczne obserwatorium astronomiczne. Ruiny te odkryte zostały na początku XXI wieku przez archeologa Jowicę Stankowskiego z Muzeum Narodowego w Kumanowie. Przypuszcza się, że obserwatorium powstało prawdopodobnie około 1800 roku p.n.e. Cały kompleks rozlokowany został na dwóch występach skalnych. Kamienne monolity ustawione zostały w ten sposób, by można było obserwować ruchy ciał niebieskich na nieboskłonie. Potwierdzają to zlokalizowane nacięcia wskazujące miejsca wschodu Słońca i Księżyca. Badania wykazały, że miejsce to służyło do przeprowadzania rytuału „połączenia” boga Słońca z władcą lokalnym, który miał być przedstawicielem boga na Ziemi. Rytuał ten odbywał się zawsze pod koniec lipca, kiedy to słońce ukazywało się w wycięciu w bloku skalnym tuż pod najwyższym punktem obserwatorium.
W czasie prac archeologicznych odnaleziono także wiele artefaktów oraz narzędzi jakimi posługiwali się ówcześni ludzie zamieszkujący tereny obecnej Macedonii.

GPS

  • 42.2613, 21.94261

Nawiguj – https://goo.gl/maps/1gaLgXV1LWo

dodał:  Marcin Zagraj

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply