Kokořínsko – leśne rzeźby Václava Levy

Posted by

W Czechach, na terenie Parku Krajobrazowego Kokořínsko (Chráněná krajinná oblast Kokořínsko) znajdziemy niezwykłe leśne rzeźby Václava Levy. Większość z nich znajduje się w lesie, w trójkącie pomiędzy wioskami Tupadly, Želízy i Ješovice. Václav Levý to czeski rzeźbiarz monumentalny, był samoukiem i pierwsze swoje kamienne dzieła tworzył około 1845 roku. Rzeźbił w skałach nieopodal Liběchova, gdzie pracował w pałacu jako kucharz. Chyba najbardziej optymalną trasą wycieczki po jego rzeźbach będzie pętelka zaczynająca się w wiosce Tupadly z której zagłębiamy się na zachód w las. Pierwszą rzeźbą jaką napotkamy będzie Skalní reliéf Had (50.438678, 14.450705), jest to rzeźba wijącego się po skałach węża. Od tego miejsca kierujemy się na południe do wioski Želízy, mamy do niej około 2 km. Po drodze co jakiś czas będziemy napotykać dzieła Levy. Kolejną ciekawą rzeźbą będzie Skalní reliéf Sfinga (50.436886, 14.451459), czyli twarz Sfinksa. Kawałek dalej na potężnej skale znajdziemy kolejne rzeźby Harfenice (50.434932, 14.452589), jest to wizerunek kobiety z harfą i trzy wizerunki ludzkich głów. Tutaj też znajduje się niewielka jaskinia wykuta w piaskowcu, nazywana jeskyně Harfenice. Tuż przed wioską Želízy napotkamy jeszcze na Kaplice św. Marii Magdaleny, również wydrążoną w piaskowcowej skale (50.430445, 14.451779). Kiedy już wejdziemy do Želíz, na wzgórzu nad wsią zobaczymy najbardziej imponującą i znaną rzeźbę artysty. Są nimi Čertovy hlavy, czyli diabelskie głowy (50.420348, 14.464573). Musimy się do nich trochę wspiąć pod górę, ale warto, bo oprócz rzeźb mamy tu ładny widok na okolice. Do Tupadl, gdzie zostawiliśmy samochód wrócimy ścieżką wzdłuż potoku Liběchovka. Oczywiście wycieczką można też zacząć z wioski Želízy i nie robić pętelki, zwłaszcza że działa tu też camping z basenem, który może być punktem wypadowym do zwiedzania okolicy.

GPS:

  • 50.43486, 14.45252

Nawiguj: https://goo.gl/maps/j5qRck8GgWD2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply