Kolegiata w Wiślicy

Posted by

Wiślica położona jest na Ponidziu, na lewym brzegu Nidy, w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym, w województwie świętokrzyskim. jej największym i najważniejszym zabytkiem jest Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku. Ten gotycki kościół został wzniesiony na fundamentach starszej świątyni romańskiej. Początkowa była to niewielka jednonawowa budowla, która została rozbudowana na początku XIII w., była to już świątynia trójnawowa o układzie bazylikowym z dwoma wieżami. Trzecią, zachowaną do dzisiaj kolegiatę wiślicką ufundował Kazimierz Wielki miało to miejsce w 1350 roku. Zachowano jednak niższy masyw zachodni z wcześniejszego romańskiego kościoła. Przez wieki bazylika była jeszcze kilkukrotnie przebudowywana i restaurowana, kiedy to 1915 roku została poważnie uszkodzona przez austriacką artylerię. Ponowny blask odzyskała w latach 20, zyskując w 1924 roku status kolegiaty. Dziś ta świątynia wzniesiona z kamienia ciosowego robi naprawdę duże wrażenie. Piękne i surowe wnętrze przykryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym, kryje zabytkowe wyposażenie i pozostałości bizantyjsko-ruskiej polichromii. Z pierwszej romańskiej świątyni zachowały się także rzeźbione w wapieniu gryfy, podtrzymujące zwieńczoną krzyżem rozetę, która symbolizuje Drzewo Życia.

GPS:

  • 50.34886, 20.6738

Nawiguj: https://goo.gl/maps/QjuQDCW3CGr

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply