Kolej linowa Bâlea Lac

Posted by

Góry Fogaraskie położone są w Rumunii i są najwyższym pasmem tego kraju. Są zarazem drugimi co do wysokości górami całych Karpat i należą do ich południowej części. Najwyższym szczytem jest tu Moldoveanu, który wypiętrza się 2544 m n.p.m. Największą atrakcją tego miejsca jest słynna na całym świecie Trasa Transfogaraska (https://grupabiwakowa.pl/transfagarasan-2), która była do niedawna najwyżej położoną drogą asfaltową w całych Karpatach, lecz musiała niedawno odstąpić ten tytuł drugiej, nowej trasie o nazwie Transalpina (https://grupabiwakowa.pl/transalpina-4), która powstała kilka lat temu w Górach Parâng, zastępując starą szutrową drogę przez góry. Wracając jednak do Fogaraszy, to prawie na ich grań możemy wyjechać wspomnianą trasą samochodem, lub koleją linową, oczywiście można też pieszo. Kolej linowa powstała tu zaraz po wybudowaniu Trasy Transfogaraskiej w w 1975 r. Kolejka ma już swoje lata i nie jest zbyt nowoczesna, ale z powodzeniem wozi nadal turystów do górnej stacji przy Jeziorze Bâlea (https://grupabiwakowa.pl/jezioro-balea-lac). Jest to też jedyna opcja, by się dostać do schronisk przy Bâlea Lac zimą, wczesną wiosną i późną jesienią, kiedy zwykła trasa jest zasypana śniegiem. Wagoniki również zaopatruję wspomniane schroniska w żywność i inne niezbędne do funkcjonowania materiały, jednak turyści mają tu pierwszeństwo. Dolna stacja kolejki znajduje się na północnych stokach masywuy powyżej schroniska (cabana) Bâlea Cascadă, na wysokości około 1100 m n.p.m. Dojazd do dolnej stacji możliwy jest też zimą, gdyż do tego miejsca od strony północnej Trasa Tranfogaraska jest odśnieżana. Z tego miejsca wagoniki kolejki pokonują przewyższenie 800 metrów pokonując trasę o długości 3700 m. Kursują tu tylko naprzemiennie dwa wagoniki, które mogą zabrać maksymalnie 16 osób, więc przepustowość kolejki nie jest zbyt duża i wynosi 110 osób na godzinę. W sezonie wakacyjnym musimy się więc liczyć z czekaniem na swoją kolej. Linia poprowadzona jest głęboką kotliną, która zabezpiecza kolejkę przed silnym wiatrem, ale bywa, że gdy jest już bardzo silny, to kolejka jest zamykana. Bilet na Fogaraską telecabinę, bo tak Rumuni nazywają kolejki linowe, to koszt 30 LEI w jedną stronę, dzieci do 12 lat płacą połowę mniej, pobierana jest też dodatkowa opłata za bagaż podręczny czyli plecak itp. w kwocie 5 LEI i 10 LEI za większy bagaż, gdy np wybieramy się na dłuższy pobyt w którymś ze schronisk i zabieramy ze sobą walizki.

GPS: 45.63664, 24.60732

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ytEVHgLuaBB2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply