Kolorowe, wschodnie podwórko na Nadodrzu

Posted by

Według mnie jedno z najciekawszych miejsc we Wrocławiu, ponoć zachwycił się nimi nawet reżyser filmowy Wim Wenders, który odwiedził to miejsce podczas gali Europejskiej Nagrody Filmowej we Wrocławiu. Większość opisów w internecie wskazuje tylko jedno kolorowe podwórko, które znajduje się po wschodniej stronie ulicy Roosevelta, lecz podwórka są dwa, również po stronie zachodniej. Przedstawię je osobno i w tym wpisie zobaczymy podwórko wschodnie. Dokładnie znajduje się ono w trójkącie ulic Roosevelta, Jedności Narodowej i Słowiańskiej.

Nadodrze, to trochę ponura dzielnica Wrocławia, gdzie zaglądają tylko nieliczni turyści, choć z wrocławskiego rynku jest tu bardzo blisko. Dzielnica „naszpikowana” jest starymi pięknymi kamienica, lecz większość z nich jest w bardzo złym stanie i bez zbędnych modyfikacji mogły by być planem filmowym wielu historycznych filmów. Jednak widać z roku na rok coraz więcej odrestaurowanych kamieniec, które ciekawie kontrastują z tymi zaniedbanymi. Niektóre podwórka nie zachęcają by w nie wejść, poza własnie tymi przy ulicy Roosevelta.

Pomysłodawcą i twórcą tego nietuzinkowego działa jest malarz Mariusz Mikołajek. Zebrał on grupę artystów, zainteresował i zaangażował do działania również mieszkańców kamienic okalających podwórka i tak powstało niesamowite miejsce na mapie Wrocławia. Szare i ponure podwórka, bez kosztownych remontów zyskały nowy blask, a ich mieszkańcy są z nich dumni. Często nawet pozowali artystom i mogą się dziś podziwiać na ścianach swoich domów.

Tutejsze malunki trudno nazwać muralami, gdyż zawierają wiele elementów wykonanych z ceramiki. W sumie to połączenie malarstwa, rzeźby i ceramiki. Całą instalacja mierzy 250 metrów długości i zajmuje powierzchnię 1200 metrów kwadratowych. Każdy kawałek kolorowego podwórka ma inną tematykę od scenek z mieszkańcami, po kolorowe pejzaże, aż po motywy kibicowskie. Na wschodnie kolorowe podwórko możemy wejść kilkoma bramami, znajdują się one przy Roosevelta i Jedności Narodowej

GPS: 51.12307, 17.04284

Nawiguj: https://goo.gl/maps/seG8CEmsvoNLRctZ6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply