Konradsburg

Posted by

Współrzędne GPS:
51.7143408545735, 11.347548540207
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Konradsburg to dawny zamek i klasztor oraz dwór w pobliżu Ermsleben w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Pierwsza wzmianka o Konradsburgu pochodzi z 1021 roku i pierwotnie została zbudowana w celu ochrony cesarskich posiadłości w Harz. Jednakże nie ma ufortyfikowanych wież, ani wielkiej sali, co wskazywałoby, że był to zamek ufortyfikowany.

Po roku 1120 Konradsburgowie opuścili to ufortyfikowane wzgórze i zbudowali zamek Falkenstein w dolinie Selke i od 1142 roku nazywali siebie Falkensteinami. Na Konradsburgu założono opactwo benedyktynów, które na kilka stuleci stało się duchowym i gospodarczym centrum tego obszaru.

W 1477 roku klasztor został przekazany kartuzom i stał się Kartuzem Konradsburga. W wyniku wojny chłopskiej w Niemczech mnisi opuścili klasztor w Konradsburgu w 1526 roku. Istniejące pozostałości konstrukcyjne i wykopaliska odsłoniły rozległość dawnego klasztoru. Z pierwotnej trójnawowej bazyliki romańskiej zachowało się wysokie prezbiterium i znajdująca się pod nim krypta. Pomimo swojej prostoty prezbiterium oddaje wrażenie imponujących rozmiarów starożytnej bazyliki. Krypta jest sklepieniem pięcionawowym, krzyżowym, wspartym na kolumnach i filarach. Kapitele i imposty ozdobione ornamentami architektonicznymi wykazujące szeroki wachlarz wpływów (np. nadreńsko-francuskich), są świadectwem architektury XIII wieku. Główne cechy zabudowy sąsiadującej z kościołem można rozpoznać po wschodnim i północnym skrzydle zagrody.

Źródło Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply