Końskie Kościół pw. św. Andrzeja Boboli

Posted by

Końskie to niewielka wieś w Górach Sanocko-Turczańskich w województwie podkarpackim. Jej głównym zabytkiem jest tutejsza zabytkowa cerkiew – https://grupabiwakowa.pl/cerkiew-w-konskiem. Lecz kawałek dalej kierując się w stronę Witryłowa, znajdziemy kolejną ciekawą sakralną budowlę. Jest nią kościół pw. św. Andrzeja Boboli.

Fundatorami świątyni byli właściciele tutejszego majątku – rodzina Nowaków. Przed II wojną światową Końskie były głównie zamieszkane przez grekokatolików, ale mieszkało też tu kilka rodzin rzymskokatolickich i właśnie dla nich w 1939 roku wybudowano kaplicę mszalną. Do czasu wybudowania nowej świątyni nabożeństwa odprawiano w tzw. cerkiewnym domu.

Kaplica powstała nietypowym sposobem jak na te tereny, bo wybudowano ją techniką muru pruskiego. Niewielką prostokątną nawę kryje dwuspadowy dach zwieńczony niewielką sygnaturką. Do nawy z czasem dobudowano niewielką zakrystię. Dziś świątynia stoi opuszczona i niszczeje.

GPS: 49.65259, 22.2259

Nawiguj: https://goo.gl/maps/3gU7ApXFmHpeqt5AA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply