Kopalnia chalcedonitów w Inowłodzu

Posted by

Krajobraz jak na Marsie, wielkie doły zalane wodą, wygryzione lasy, a nawet bunkier z II wojny światowej. Takie cuda zobaczycie w centralnej Polsce, w niewielkiej miejscowości Inowłódz. Kopalnia chalcedonitów w Inowłodzu powstała w 1970, początkowo chalcedonit był wykorzystywany tylko jako kruszywo przy budowie dróg, dziś odkryto, szerszy wachlarz zastosowania tego minerału. Świetnie sprawdza się w filtrach do uzdatniania wody, przy oczyszczaniu ścieków a nawet w produkcji farb, lakierów i szpachlówek. Warto dodać, że inowłodzkie złoża są jak na razie jedynym udokumentowanym miejscem występowania tej skały. Czym właściwie jest Chalcedonit? Są to skały krzemionkowe powstałe syngenetycznie, wieku kelowejskiego. W kamieniołomie można znaleźć liczne skamieniałości gąbek, małży i ramienionogów. Kiedy kopalnia była zakładem państwowym, dostęp do niej był bardzo utrudniony, gdyż cały teren był ogrodzony, kiedy kopalnię przejęła spółka prywatna dużo łatwiej było zajrzeć na teren wyrobiska. Obecnie spółka, która dzierżawi złoże ma problemy finansowe i wydobycie chyba zamarło, więc dużo prościej jest się dostać na teren kopalni. Ułatwi to nam gminna droga, która prowadzi do starego kirkutu żydowskiego i przecina kopalnię w połowie. Jest oficjalnie dostępna, a wjazd znajdziemy na na końcu Inowłodza w kierunku Spały, oznaczony jest tabliczką kierującą do wspomnianego kirkutu. Można tu nawet rozbić biwak, jedno z takich miejsc biwakowych w sąsiedztwie kopalni, jest na naszej stronie: https://grupabiwakowa.pl/kopalnia-inowlodz/

GPS:

  • 51.52965, 20.20986

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply