Kopriwsztica

Posted by

Kopriwsztica to jedno z najbardziej ciekawych i urokliwych miasteczek w Bułgarii. Leży w niewielkiej dolinie otoczonej ze wszystkich stron zalesionymi wzgórzami Gór Stara Płanina. W tym urokliwym miasteczku panuje niepowtarzalny klimat. W mieście zachowała się ciekawa, w większości drewniana zabudowa XIX-wiecznej Bułgarii. Kopriwszticę można śmiało nazwać miastem-skansenem, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Bułgarii i okolic Sofii. Można tu zamieszkać w wielu pensjonatach urządzonych w starych drewnianych willach a żołądki napełnić w licznych restauracjach. By obejść wszystkie uliczki i zakamarki trzeba sobie zarezerwować co najmniej pół dnia. Miasto odegrało kluczową rolę w narodowowyzwoleńczym antytureckim powstaniu kwietniowym w 1876 roku, które rozpoczęło się właśnie tutaj, dlatego też znajdziemy tu wiele pamiątek z tego okresu. Ale najciekawsza jest zabudowa miasta, domy mają niespotykane kształty, partery budynków są dużo mniejsze od pięter, które wychodzą sporo za obręb podstawy budynku, wykorzystując tym samym przestrzeń nad ulicą, przez co i tak wąskie uliczki sprawiają wrażenie jeszcze węższych. W wielu domkach urządzono muzea i izby pamięci, możemy zobaczyć jak były kiedyś umeblowane i wyposażone. Warto też odwiedzić zbudowaną w 1817 r., cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, łatwo ją rozpoznamy, gdyż jest pomalowana na błękitny kolor. Wewnątrz na uwagę zasługuje cenny ikonostas z 1821 r., dzieło mistrzów szkoły triawneńskiej.

GPS:

  • 42.63616, 24.36027

Nawiguj: https://goo.gl/maps/5UXWVCDcPjG2

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply