Kościół Cozia Veche

Posted by

W Rumunii, w Dolinie Aluty (Olt) pomiędzy masywem Gór Cozia i Lotru znajdziemy niezwykły kościół z bardzo ciekawą historią. Położony jest on nad samym brzegiem Aluty w miejscowości Căciulata, tuż za słynnym Monastyrem Cozia. Stoi on na skalnym cyplu tuż nad lustrem wody, lecz nie jest to miejsce, gdzie stał od wieków, gdyż został tu przeniesiony.

Nie jest znana dokładna data budowy kościoła, ale z zapisków wiadomo, że istniał już w 1602 roku i jako pustelnia został przekazany zakonnikom z pobliskiego klasztoru Cozia. Z tych zapisków dowiadujemy się też, że w 1670 roku został odnowiony. Wiadomo też, że został uszkodzony w 1802 roku podczas trzęsienia ziemi, ale do 1837 roku używany był nadal jako pustelnia. Jednak rok później w czasie potężnego trzęsienia ziemi w 1838 roku został całkowicie zniszczony i do dzisiejszych czasów pozostał w ruinie.

Kiedy w czasach komunistycznych postanowiono w Dolinie Aluty wybudować ciąg sztucznych zbiorników retencyjnych okazało się, że ruiny kościoła znajdą się wtedy pod wodą. Na szczęście w 1986 roku przeniesiono elementy świątyni wyżej, gdzie nie groziło im zalanie i tym samym uratowano zabytek od całkowitego unicestwienia. W 1995 roku udało się odrestaurować całkowicie kościół i teraz pięknie zdobi malowniczą dolinę.

Warto pamiętać, że przy samym kościele nie mia miejsca by zaparkować samochód, musimy to zrobić jakieś 300 metrów przed kościołem jadąc w kierunku północnym. Jest tu zatoczka z której rozpościera się ładny widok na przełom Aluty i nasz kościółek.

GPS: 45.2802, 24.30555

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ob6jmJsZ4f92

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply