Kościół Frauenkirche w Miśni

Posted by

Współrzędne GPS:
51.162813, 13.470293
Kraj / województwo:
Niemcy / Saksonia
Opis atrakcji:
Protestancki Frauenkirche na starym mieście w Miśni to późnogotycki kościół halowy. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1205 roku w dokumencie biskupa Miśni Dietricha II jako kaplica Mariacka na rynku. Około 100 lat później pojawiła się nazwa Kaplica Najświętszej Marii Panny lub Frauenkirche. Kościół podlegał wtedy kanonikom augustianów św. Afry i był pierwszym kościołem parafialnym w mieście i okolicy. Po niszczycielskich pożarach miasta w latach 1450-1520 powstała nowa świątynia jako późnogotycki kościół halowy. W 1547 roku iglica została zniszczona przez piorun w wyniku czego wieża otrzymała ośmioboczny szczyt. We wnętrzu kościoła w latach 1883-1884 przeprowadzono gruntowny remont. W latach 1878-1983 odnowiono elewację zewnętrzną i kolorystykę wnętrza, szukając kompromisu między polichromią z XV wieku a wersją z XIX wieku.

We wnętrzu warto zobaczyć rzeźbiony ołtarz, który pochodzi z około 1500 roku, którego utracone boczne skrzydła uzupełniono w 1929 roku. Na wschodniej ścianie nawy południowej malowany późnogotycki ołtarz skrzydlaty z około 1480 roku, pochodzący z kościoła Nikolaikirche. W kaplicy od strony południowej znajduje się dawny obraz ołtarza głównego, który znajdował się tam w latach 1848–1929. Uzupełnieniem wyposażenia są liczne epitafia z XV i XVI wieku. Przed portalem znajduje się kamienna skrzynia na ofiarę datowana na połowę XV wieku. Projekt organów z porcelanowym rejestrem, to dzieło firmy Jehmlich. Pierwszy na świecie przestrajalny i tym samym odtwarzalny porcelanowy carillon został zainstalowany w wieży w 1929 roku z okazji 1000-lecia Miśni.

Zobacz na pełnej mapie Kościół Frauenkirche w Miśni

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply