Kościół Górski w Oybinie

Posted by

W niemieckiej części Gór Łużyckich, w paśmie Gór Żytawskich, w Kurorcie Oybin znajdziemy niesamowity kościół o nazwie „Górski”. Pierwszy kościół dla mieszkańców wioski został zbudowany w tym miejscu już w 1709 roku. Nazwa Kościół Górski (Oybin, Góry Żytawskie, Góry Łużyckie, Bergkirche) pochodzi od położenia świątyni przy skale. Wykucie platformy w skale byłoby bardzo trudne, dlatego schody i ławy kościelne zostały dopasowane do poziomu skały. Dzięki temu wewnątrz kościoła siedzimy jak w kinie czy teatrze, tylne ławy są wyżej, a kolejne schodzą w dół ku ołtarzowi, w który wkomponowano też ambonę. Po lewej stronie skalna ściana została wykorzystana do budowli kościoła, a dopiero na wysokości pierwszej empory, czyli galerii, wykorzystano kamień. Taka metoda ówczesnej budowy prawdopodobnie pochodziła od kościoła klasztornego celestynów na górze Oybin, którego dzieje zakończyły się w XVIw. Kościół wybudowano jako świątynię protestancką i do dnia dzisiejszego jest Domam Bożym parafii ewangelickiej. Wnętrze kościoła robi wrażenie katolickiego. Jest to efekt ówczesnego stylu barokowego, który odcisnął szeroko swoje artystyczne piętno. Po dokładnym rozejrzeniu się widać, że bardzo oszczędzano przy budowie świątyni. Poza ołtarzem i chrzcielnicą wszystko jest z drewna. Było ono wtedy najtańszym materiałem. Marmur był zbyt kosztowny. Malowidła na belkach i wspornikach są stiukowe, czyli tylko imitują marmur. Często używano masy stiukowej dla oszczędności. Malowidła i obrazy na emporach, to praca tutejszych malarzy. Zastosowali oni technikę „grisaille” – sposób malowania szarą barwą w różnych odcieniach. Właśnie w szarych kolorach rysowali najczęściej wzory dla tkaczy adamaszku. W ten sposób zarabiali na życie. Ich praca artystyczna w kościele stanowiła wyjątek.Od Zielonych Świąt do końca sierpnia w Oybińskim kościele odbywają się koncerty pod nazwą „Muzyka wieczorna przy blasku świec.

GPS:

  • 50.84303, 14.74101

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply