Kościół na Plebaniej Górze w Kazimierzu Dolnym

Posted by

Na wzgórzu, na wprost zamku, lecz na przeciwległym końcu Kazimierza Dolnego stoi kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor reformatów. Kiedyś wzgórze to nazywano Wietrzną Górą, a miano Plebaniej Góry zyskało dosyć niedawno. Kościół wzniesiono w 1589 r., a konsekrowany był w 1591 r. Kiedy przy kościele osiedlili się franciszkanie reformaci, w latach 1638-68 dobudowali część klasztorną. Zabudowania zostały otoczone wysokimi murami obronnymi. Ciekawym rozwiązaniem jest wejście z ulicy cmentarnej na dziedziniec kościoła krytymi schodami. Reformaci przebudowali i powiększyli świątynie oraz zabudowania klasztorne, lecz w 1827 roku klasztor strawił pożar. Odbudowany kościół zyskał styl typowy dla klasycyzmu.

Podczas II wojny światowej klasztor zajęło gestapo, tworząc w piwnicach więzienie. Po wojnie w murach klasztornych utworzono muzeum. W kościele zachowało się oryginalne wyposażenie. Ołtarz główny pochodzi z 1770 roku i wkomponowano w niego obraz datowany na 1600 rok. Równie stare jest wyposażenie zakrystii bo datowane na 1771 rok. Natomiast najstarsze są drzwi wejściowe pochodzące z pierwotnej świątyni, na których znajdziemy datę – 1589. Zespół klasztorny obecnie należy do Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych. Ze wzgórza kościelnego rozpościera się piękna panorama na Kazimierz Dolny, zamek i Wisłę.

GPS: 51.32087, 21.9448

Nawiguj: https://goo.gl/maps/wdLFE43vwju

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply