Kościół Rozesłania św. Apostołów w Chełmie

Posted by

Kościół Rozesłania św. Apostołów w Chełmie położony jest przy ul. Lubelskiej 55. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1753-1763 z fundacji Marianny i Andrzeja Wolskich oraz Wacława Piotra Rzewuskiego. Jednak był to już wtedy trzeci kościół postawiony w tym miejscu.

Pierwszą drewnianą świątynię ufundował Król Polski Władysław Jagiełło, za zasługi tutejszej chorągwi w bitwie pod Grunwaldem. Miało to miejsce w 1417 roku, a kościół wzniesiono z drewna. W 1578 w wyniku pożaru kościół spłonął.

Na nową świątynię czekano do do 1585 roku. Mimo to że był to już kościół murowany, to w 1754 roku ze względu na zły stan techniczny musiał zostać rozebrany. Budowę obecnego zlecono architektowi Pawłowi Antoniemu Fontanie. Został on konsekrowany w 1795 r.

Ta trzynawowa świątynia została wzniesiona w stylu późnobarokowym. Kościół posiada dwie wieże i dwie zakrystie. Dach wieńczy niewielka sygnaturka. Wewnątrz największe wrażenie robi późnobarokowa polichromia z ok. 1758 r., oraz piękne drewniane ołtarze w stylu rokokowym z XVIII w.

Warto też zwrócić uwagę na ambonę, chrzcielnicę oraz konfesjonały. W ołtarzu głównym jak i bocznych znajduje się kilka cennych obrazów i figur. Natomiast zakrystia posiada zabytkowe naczynia i szaty liturgiczne.

GPS: 51.13244, 23.47199

Nawiguj: https://goo.gl/maps/H5bJnDGE1mRGrkYf9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply