Kościół św. Petri Pauli – Lutherstadt Eisleben

Posted by

Współrzędne GPS:
51.52613959573778, 11.549428809997691
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Późnogotycki kościół halowy św . Petri Pauli ma szczególne znaczenie, gdyż 11 listopada 1483 roku został tu ochrzczony Marcin Luter.

Już pod koniec XIII wieku w powstającym przedmieściu Petri w Eisleben potwierdzono istnienie cmentarza św. Piotra. Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym pochodzi z 1333 roku i był wówczas poświęcony wyłącznie apostołowi Piotrowi. Podlegały klasztorowi w Wimmelburgu.

W wyniku waśni biskupów w Halberstadt zniszczona wieś Lüttchen-Eisleben z kościołem św. Pawła – także należąca do opactwa Wimmelburg – została po 1367 roku opuszczona, a mieszkańcy osiedlili się w rejonie Petrivorstadt. Petrikirche przyjął apostoła Pawła jako swojego drugiego patrona. Ze względu na rosnącą liczbę parafian i rosnący dobrobyt miasta, w XV wieku wzniesiono nowy budynek - dzisiejszy kościół. Wieżę zachodnią o wysokości 54 m zbudowano w latach 1447-1474, prezbiterium i nawę ukończono w 1513 roku.

Kościół św. Petri-Pauliego jest trójnawowym kościołem halowym z cofniętym wielobocznym chórem od wschodu i kwadratową wieżą zachodnią z kapturkiem i koroną. Na żebrach sklepienia sieciowego znajdują się symbole cechowe i herby rodowe, w prezbiterium symbole Męki Pańskiej. Późnogotycki ołtarz retabulansowy, ołtarz skrzydłowy z figurami w całości wykonanymi z drewna, zawiera pośrodku grupę samej Anny: Marię z Dzieciątkiem Jezus i jej matkę Annę. W kaplicy na wieży znajduje się inny późnogotycki rzeźbiony ołtarz z kościoła św. Mikołaja w Eisleben. Na ścianie północnej nawy wiszą kopie portretów Lutra i jego rodziny pędzla Lucasa Cranacha.

W posadzce nawy głównej przed ołtarzem utworzono okrągłą fontannę chrzcielną, napełnioną poruszającą się wodą i otoczoną napisem z poleceniem chrzcielnym Jezusa ( Mt 28,19 PT ). Stąd koncentryczne okręgi biegną niczym fala przez całe wnętrze kościoła. Służy upamiętnieniu chrztu przez zanurzenie. Obok prosta, neogotycka chrzcielnica z napisem zawierającym fragmenty chrzcielnicy Lutra.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply