Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie.

Posted by

Polecam do zwiedzenia piękny i masywny jak gotycka twierdza, obronny Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie. Obecną, gotycko-renesansowa bryłę zawdzięczamy włoskiemu budowniczemy. Jan Baptysta Wenecjanin oprócz swiątyni w Brochowie był również autorem m.in. warszawskiego Barbakanu, przebudowy kolegiaty w Pułtusku oraz płockiej Fary.

Charakter obronny swiątyni – 3 dominujące nad okolicą wieże, bastionowe obramowania oraz fosa (z której pozostały jedynie resztki) nie sprawdziły się w praktyce. Kościół był wielokrotnie niszczony w czasie wojen.

Świątynia związana jest z rodziną Chopinów, gdyż do jego parafii należała Żelazowa Wola. Tutaj odbył się ślub rodziców oraz siostry kompozytora. Tu wreszczcie w 1810 roku przyjął chrzest Fryderyk Chopin.

Wystrój kościoła jest niewątpliwie skromniejszy niż w latach swietności. Koleje losu odcisneły na nim swoje piętno. Ciągle jednak można podziwiać na sklepieniu piękne, zrekonstruowane polichromie.

Moim zdaniem warto wybrać się na krótką wycieczkę do Brochowa. W słoneczny dzień malownicza świątynia oraz jej okolica pozwala na wspaniały odpoczynek po tygodniu pracy.

GPS 52.316032 20.262672

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ZLDXJGmff4h4GsEH9

dodał: Jan Gruca

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply