Kościół św. Rodziny w Paraszowicach

Posted by

Paraszowice, przed II wojną światową Porschwitz, to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim. Najważniejszym i jedynym zabytkiem jest tu kościół filialny pw. Świętej Rodziny, datowany na 1500 r. Zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku, odremontowany w 1959 roku. Świątynia przeszła też restauracje w XVIII i XIX w. W 1923 roku odkryto tu cenne polichromie datowane na XV wiek, co dowodzi na średniowieczne pochodzenie kościoła. Początkowo świątynia była rzymskokatolicka, a od 1670 r. do końca II wojny światowej świątynia służyła protestantom, by współcześnie ponownie stać się kościołem katolickim. Obecny kościół jest budowlą gotycką orientowaną, murowaną z kamieni polnych i cegły na rzucie zbliżonym do kwadratu z wyodrębnionym, prezbiterium. W północnej części nawy dobudowana jest masywna, kamienna, wieża, która pierwotnie była wyższa. Po uszkodzeniach z 1945 roku, po dobudowie w 1959 roku wieżę obniżono o jedną kondygnację. Ciekawostką jest tu żelazna obręcz, którą znajdziemy w zewnętrznej ścianie kościoła. Zakuwano w nią kiedyś niewiernych, którzy naruszali powszechnie przyjęte normy współżycia społecznego.

GPS:

  • 51.36174, 16.37627

Nawiguj: https://goo.gl/maps/aRvcHUEvcE32

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply