Kościół Uniwersytecki we Wrocławiu

Posted by

Barokowy kościół Imienia Jezus we Wrocławiu znajduje się przy pl. Uniwersyteckim 1. Został on wybudowany przez jezuitów w latach 1689-1698, w miejscu południowego skrzydła dawnego zamku cesarskiego. Projektantem kościoła był włoski architekt Teodor Moretti, a budowę powierzono Mateuszowi Bienerowi i Janowi Knollowi. Od 1722 do 1734 trwały prace nad wystrojem wnętrza kościoła prowadzone pod kierunkiem Krzysztofa Tauscha. Obecnie jest to jeden z najbogatszych we Wrocławiu wystrojów barokowych.

Po ukończeniu kościoła, obok wzniesiono gmach kolegium jezuickiego, które od 1811 po dziś dzień pełni funkcję gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Po mimo wielu różnych wojen i katastrof i remontów świątynia zachowała się do dziś w niemal oryginalnym stanie. W 1945 roku trafiły tu najcenniejsze zabytki sztuki sakralnej z innych wrocławskich kościołów. Przetrwały gdyż z oblężenia Festung Breslau kościół wyszedł praktycznie bez szwanku. Rok później przekazano go na potrzeby duszpasterstwa akademickiego.

GPS: 51.11401, 17.03515

Nawiguj: https://goo.gl/maps/NVRjvZ5FfVJcMccu5

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply