Kościół w Jałówce

Posted by

Współrzędne GPS:
53.004216, 23.903476
Kraj / województwo:
Polska / podlaskie
Opis atrakcji:

Jałówka, to wieś na Podlasiu w powiecie białostockim, w gminie Michałowo. Miejscowość w 1545 roku uzyskała prawa miejskie, lecz je utraciła w 1897 roku. Dziś kusi aż trzema ciekawymi zabytkami sakralnymi, najciekawszy z nich to ruiny kościoła pw. św. Antoniego, warto też zobaczyć cerkiew parafialną pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, oraz kościół Przemienienia Pańskiego, który ma bardzo ciekawą historię.

Tę murowaną świątynię zaczęto budować w 1859 roku, lecz władze carskie wstrzymały budowę za karę udziału miejscowej ludności w Powstaniu Styczniowym. W 1866 roku nieukończona budowla została skonfiskowana i przekazana ludności prawosławnej, ta ukończyła świątynię, ale już jako obiekt cerkiewny. Katolicy odzyskali swój kościół dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1921 roku. Po przystosowaniu go do obrządku rzymskiego, pełni rolę kościoła Przemienienia Pańskiego do dziś.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply