Kościół w Janowcu nad Wisłą

Posted by

Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika i św. Małgorzaty znajduje się u stóp Góry Zamkowej na niewielkim rynku w Janowcu nad Wisłą. Pierwotny kościół został wybudowany w 1350 roku. W połowie XVI wieku, około 1545 roku z fundacji Piotra Firleja, kasztelana wiślickiego i właściciela Janowca wzniesiono obok nową świątynię. Nowy kościół przekazano protestantom przez kalwina Andrzeja Firleja, kasztelana lubelskiego, natomiast starą świątynię użytkowali nadal katolicy. Działo się tak prawdopodobnie do roku 1595, kiedy Stanisław Tarło, starosta sochaczewski przekazał nowy kościół katolikom. Przez wieki budowla była kilkukrotnie przebudowywana i remontowana, ale największa restauracja miała miejsce w 1914 roku, kiedy kościół uległ pożarowi. Obecnie jest to późnorenesansowa, orientowana, świątynia katolicka. Składa się z czteroprzęsłowej nawy, prezbiterium, zakrystii, trójprzesłowej kaplicy i czterokondygnacyjnej wieży. Wnętrza zdobią dekoracje sztukateryjne z herbami Dulskich i Tarłów i pomnik nagrobny Andrzeja Firleja i jego małżonki Barbary ze Szreńskich, wykonany przez Santi Gucciego pod koniec XVI wieku. Ołtarz główny jest w stylu barokowym, natomiast boczne ołtarze są w stylu późnobarokowym.

GPS: 51.32315, 21.89181

Nawiguj: https://goo.gl/maps/VtVtNn5NDEy

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply