Kościół w Lisewie Malborskim

Posted by

Współrzędne GPS:
54.099792, 18.832709
Kraj / województwo:
Polska / pomorskie
Opis atrakcji:
Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Lisewie Malborskim to cenny przykład średniowiecznego wiejskiego kościoła żuławskiego o niespotykanym rozwiązaniu szczytu wschodniego i wyjątkowej formie ceglano-drewnianej wieży. Lisewo Malborskie to wieś położona na prawym brzegu Wisły. Wieś została założona w 1316 roku i w tym samym czasie powstała tu pierwsza kaplica. Gotycki kościół powstał około 1350 roku, prawdopodobnie stanowił rozbudowę wcześniejszej kaplicy.

Jest to jednonawowa budowla, która była wielokrotnie przebudowywana. Kościół posiada drewniany strop i czworoboczną drewnianą wieżą z 1819 roku. Jest ona zwieńczona izbicą oraz spiczastym hełmem. Reszta świątyni wykonana jest z cegły. Na ścianie południowej wieży został wyryty wzorzec pręta chełmińskiego z literą K, zaś obok świątyni znajduje się ossuarium.

Wewnątrz kościoła zachowało się oryginalne wyposażenie z XV i XVIII wieku, którego nie zobaczyliśmy, gdyż kościół był zamknięty. W jego skład wchodzą gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, ołtarz główny na którym przedstawiona została scena koronacji św. Mikołaja tiara oraz wizerunek św. Marii Magdaleny, a także ambona podtrzymywana przez anioła, chrzcielnica i organy. W kościelnej wieży znajduje się dzwon z 1674r.

Zobacz na pełnej mapie Kościół w Lisewie Malborskim

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply