Kościół w Pągowie

Posted by

Pągów, to niewielka wieś w w województwie opolskim. Zachował się tu zespół pałacowo parkowy z folwarkiem z XIX w. – https://grupabiwakowa.pl/palac-pagow, oraz zabytkowy kościół ewangelicki. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pągowie wybudowano w XV wieku, w miejscu starszej świątyni z 1376 roku. Budowla powstała w stylu gotyckim z cegły na kamiennej podmurówce. Młodsza natomiast jest drewniana wieża z dzwonnicą i pochodzi z XVIII wieku. Zachował się w niej dzwon z 1738 roku., wykonany przez ludwisarza z Wrocławia, Kaspra Koerberga. Z przełomu XVII i XVIII wieku jest ołtarz główny, z podobnego okresu pochodzi również ambona, którą zdobią barokowe motywy roślinne. Pierwotnie świątynia należała do kościoła rzymskokatolickiego, a od XVI wieku, do końca II wojny światowej była w rękach ewangelików, by znów wrócić do katolików.

GPS: 51.14996, 17.64765

Nawiguj: https://goo.gl/maps/EHu4sq8SiUS2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply