Kościół w Parku Szczytnickim

Posted by

Niewątpliwie dużą atrakcją Parku Szczytnickiego we Wrocławiu jest piękny, stary, drewniany kościółek. Przywędrował on tu z Górnego Śląska, początkowo stał w Starym Koźlu, a potem w Kędzierzynie. Budowla pochodzi prawdopodobnie z z końca XV lub początku XVI wieku. Na pewno wiadomo, że był konsekrowany 9 maja 1499 roku. Świątynia początkowo była pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, potem św. Jana Nepomucena i przez jakiś czas pod wezwaniem św. Mikołaja.

Jak trafił do Wrocławia ? Kiedy w latach 40 XIX wieku w Kędzierzynie wybudowano nową świątynię stary nieużywany kościół popadł w ruinę. W 1908 roku były plany jego konserwacji, ale ostatecznie świątynię rozebrano i przewieziono do Wrocławia. Została tu wskrzeszona w ramach „Wystawy Stulecia” w 1913 roku. Potem pod kierownictwem architekta Theodora Effenbergera przeprowadzono konserwację i przebudowę świątyni.

Po II wojnie światowej do 1966 roku kościół należał do parafii Matki Boskiej Pocieszenia, aż w końcu został przekazany Muzeum Śląskiemu we Wrocławiu, a potem pod administrację Parku Szczytnickiego. Przeszedł w tym czasie kilka remontów i dziś pełni funkcję placówki kulturalnej pod nazwą „Otwarta Przestrzeń Kultury”. W sezonie letnim odbywają się tu często kameralne koncerty muzyki i inne imprezy kulturalne. Przed kościołem warto zwrócić uwagę na stary kamienny krzyż pokutny.

GPS: 51.10874, 17.08271

Nawiguj: https://goo.gl/maps/jhXwQJeyrmbRw6Cf6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply