Kościół w Spale

Posted by

Spała to miejscowość wypoczynkowa w województwie łódzkim, położona nad Pilicą i otoczona Spalskim Parkiem Krajobrazowym – https://grupabiwakowa.pl/spala-4. Tutejszy kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej został zbudowany w 1923 roku, w miejscu dawnych carskich koszar, gdyż Spała przed I wojną światową była carską letnią rezydencją. Po II wojnie światowej pocarską infrastrukturę wykorzystano i stworzono tu rezydencję dla polskich prezydentów. Szczególnie Spałę umiłował Prezydent Ignacy Mościcki, lecz tutejszy kościół powstał wcześniej z inicjatywy Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Kościół jest konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce, kryty gontowym czterospadowym dachem zwieńczonym wieżyczką z ośmioboczną sygnaturką i krzyżem. Jest to jednonawowowa świątynia na planie kwadratu a jej styl często określany jest jako styl zakopiański lub podhalański. Jednak nie jest to kopia jakiegoś stylu, a raczej jak na tamte czasy nowoczesne połączenie tradycyjnych wzorów i form, wymyślone przez architekta Kazimierza Skórewicza. Wyposażenie wewnętrzne kościół zawdzięcza już Ignacemu Mościckiemu, był on zapalonym myśliwym, nie dziwne więc, że ołtarz przedstawia scenę nawrócenia św. Huberta. Został on wykonany z drewna dębowego przez Ludwika Konarzewskiego z Istebnej. Za czasów Mościckiego, kościół zyskał też piękne witraże, jest to działo Jana Winiarza wykonane przez krakowską firmę Żeleńskiego. Witraże przedstawiają Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, Boże Narodzenie, Świętą Rodzinę, Ucieczkę do Egiptu, Cud w Kanie Galilejskiej, Ukrzyżowanie, Zesłanie Ducha Świętego i Matkę Boską Królową Korony Polski. Już w czasach współczesnych obok kościoła powstała, nawiązująca do stylu świątyni drewniana plebania, oraz kościół polowy Armii Krajowej, w którym w ciepłe letnie dni odprawiane są nabożeństwa.

GPS: 51.54151, 20.13756

Nawiguj: https://goo.gl/maps/JunMYfm5DA72

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply