Kościół w Tokarach

Posted by

Kościół w Tokarach na Podlasiu, to ciekawy przykład połączenia stylu narodowego ze stylem zakopiańskim. Powstał on w 1935 roku według projektu Wincentego Wdowiszewskiego. Wcześniej rolę kościoła pełniła tu cerkiew, która została zbudowana z materiału rozbiórkowego kościoła w Wilanowie.

W czasie II wojny światowej wieś przedzieliła granica państwowa, lecz kościół zachowano i przetrwał w niezłym stanie do dziś. W latach 1992-1998 został przeprowadzony gruntowny remont, świątynia zyskała wtedy miedziane pokrycie dachowe.

Kościół wybudowano na planie krzyża łacińskiego, jego konstrukcja jest zrębowa, szalowana deskami. Składa się z nawy głównej, prezbiterium, zakrystii i skarbczyka. Dach dwuspadowy zwieńczony niewielką wieżyczką. Dużą latarnią z hełmem zwieńczona jest dwukondygnacyjna wieża.

GPS: 52.37728, 23.22959

Nawiguj: https://goo.gl/maps/bhgN5DFMdpgKL5bM9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply