Kościół w Uhercach Mineralnych

Posted by

Kościół św. Stanisława Biskupa w Uhercach Mineralnych powstał w latach 1754-1757 w miejscu starszego kościoła z 1745 roku. Obecna świątynia ufundowana została przez kanonika przemyskiego Jakuba Jaworskiego. Późnobarokowy kościół zaprojektował śląski architekt Gotfryd Hoffman, konsekrowany był w 1760 r. przez biskupa przemyskiego Wacława Hieronima Sierakowskiego. Jest to świątynia z murami obronnymi z osobną murowaną dzwonnicą, w której znajduje się zabytkowy dzwon z 1752 r.

Wewnątrz kościoła znajduje się iluzjonistyczna polichromia, autorstwa lwowskiego artysty Marcina Stroińskiego, przemalowana w 1901 r. przez Jana Tabińskiego. Z oryginalnego wyposażenia zachowały się: ornamenty stiukowe, ambona, organy oraz ołtarz główny z obrazem św. Stanisława Biskupa. W otoczeniu kościoła znajdują się nagrobki właścicieli ziemskich okolicznych wsi z XIX wieku.

GPS: 49.46149, 22.40545

Nawiguj: https://goo.gl/maps/7x1w6KmtsN5SRx7q9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply