Kościół w Wojciechowie

Posted by

Nieopodal Nałęczowa, w w województwie lubelskim i powiecie lubelskim leży gminna wieś Wojciechów. Jej główną atrakcją jest Wieża Ariańska, którą już opisaliśmy – https://grupabiwakowa.pl/wieza-arianska-w-wojciechowie, ale będąc tu warto też zobaczyć tutejszy modrzewiowy kościół. Drewniana świątynia św Teodora datowana jest na XVIII wiek. Obok znajduje się również drewniana dzwonnica z podobnego okresu.

Fundatorem kościoła był Teodor Orzechowski, dzięki któremu świątynia została oddana wiernym w 1725 roku. Wnętrze kościoła wykonano w stylu późnobarokowym, a ołtarz pochodzi z początku XVIII. Oprócz ołtarza głównego kościół posiada też dwa ołtarze boczne. Na uwagę tu zasługują bezcenne kurdybany czyli skóry o bogatym ornamencie tłoczonym, malowane oraz złocone. Ściany natomiast zdobią piękne polichromie o tematyce biblijnej i historii Polski wykonane w 1948 roku przez T. Gładysza, niestety obecnie przykryte są boazerią.

GPS: 51.2321, 22.24729

Nawiguj: https://goo.gl/maps/hYUw1mNVdHdQ8T84A

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply