Kościół w Żelowicach

Posted by

Żelowice to niewielka wieś w na Dolnym śląsku w powiecie strzelińskim, w gminie Kondratowice, w obrębie Wzgórz Niemczańskich, na północnym krańcu Wzgórz Dobrzenieckich. Odwiedzając tutejszy zabytkowy kościół, warto też zobaczyć pałac wraz z folwarkiem położony poniżej wzgórza kościelnego – https://grupabiwakowa.pl/palac-w-zelowicach.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żelowicach powstał na tzw. Maślanej lub Świętej Górze z dawnej kaplicy grobowej, którą zbudowano w XVI wieku. W czasie, gdy właścicielką tutejszych dóbr, czyli pałacu i folwarku była Carolina von Mettich und Mohr, kaplicę przebudowano w stylu neogotyckim, miało to miejsce w latach 1865-1866.

Podczas wojny prusko-austriackiej w latach 1866-1867 kaplicę przeznaczono na lazaret wojskowy. Po zakończeniu działań wojennych zadomowiły się tu siostry szarytki z Nysy, które do kaplicy dobudowały klasztorny budynek mieszkalny, pełniący obecnie funkcję plebani. Kaplica katolickim kościołem filialnym stała się w 1945 roku. W latach 1966 i 1975 była remontowana i zyskała kruchtę oraz emporę organową. Wewnątrz na uwagę zasługują wmurowane w ściany ciekawe tablice nagrobne w stylu renesansowym i barokowym

GPS: 50.72677, 16.91308

Nawiguj: https://goo.gl/maps/5SHsqynErqnc3xwWA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply